Kiedy dziecko się poparzy
Do oparzeń u dzieci najczęściej dochodzi w domu, w kuchni lub pokoju. Ostatnio trafiliśmy na reportaż gdzie dziecko zostało poparzone w przedszkolu.
Najgorsze w tym wszystkim jest , czy było to ,że dziecku nie udzielono właściwej pomocy i dziś po niespełna dwóch latach dziecko nadal cierpi.
Nie ma się co czarować: winę za oparzenie ponosi najczęściej opiekun. Choć trudno w to uwierzyć, najpowszechniejszy scenariusz jest taki:
niemowlę siedzi na kolanach mamy, która pije gorącą herbatę albo kawę. Zaciekawiony maluch wyciąga rączkę i zawartość kubka wylewa się na niego;
dziecko ciągnie za obrus i ściąga na siebie talerz z parującą zupą; najtragiczniejszy przypadek: wykorzystując moment nieuwagi opiekunów mały odkrywca drepcze do kuchni i ściąga z palników garnek z wrzącym rosołem.
Równie niebezpieczne są oparzenie chemiczne – środkami do czyszczenia, które trzymamy w domu.
Chwila nie uwagi… Chwila roztargnienia i jest tragedia. Dlatego tak bardzo ważna jest pierwsza pomoc przy oparzeniach.
Co zrobić w takich przypadkach? Kiedy wezwać karetkę? Jak oparzeniom można zapobiec. Zobacz, w jakich sytuacjach trzeba szczególnie uważać.
– Do oparzeń dochodzi zazwyczaj w wyniku ściągnięcia przez dziecko na siebie naczynia z gorącą wodą czy szklanki, kubka z gorącą herbatą czy kawą – podkreśla dr Elżbieta Zawadzka, chirurg dziecięcy ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie. – Należy jak najszybciej przerwać proces parzenia.
Jak? Chłodząc poparzone miejsce poprzez polanie go chłodną cieczą. Woda nie musi być zimna, może być letnia.
Kiedy dojedzie do wypadku, poparzenia – zachowaj spokój i opanowanie. Ułatwi to podejmowanie prawidłowych decyzji. Nie trać głowy o to kilka rad, które pozwolą Tobie szybko i fachowo udzielić pierwszej pomocy oraz zniwelować skutki wypadku.
Zacznij od oceny bezpieczeństwa sprawdź czy udzielając pomocy jest bezpiecznie czy udzielając pomocy nie narazimy siebie lub innych osób na utratę zdrowia.
Jeśli ubranie pali się lub tli należy je ugasić. Ale nie używaj do tego gaśnic dostępnych w samochodach lub pomieszczeniach. Większość dostępnych w Polsce gaśnic działa na zasadzie rozprężania się gazów co powoduje, że substancja, która wydostaje się z dyszy gaśnicy jest bardzo zimna i skierowanie jej na ciało ludzkie może doprowadzić do rozległych odmrożeń, które równie ciężko się leczą jak poparzenia. Palące lub tlące ubranie gasimy najlepiej wodą lub poprzez zadławienie…
Jeśli odzież wtopi się w skórę nie wyrywaj jej…
Nożyczkami rozetnij odzież a to co jest wtopione pozostaw to lekarz podejmie decyzję czy to usuwać ręcznie czy pozostawić i poczekać aż organizm sam z czasem to usunie. Wyrwanie wraz z odzieżą doprowadzi do tego że powstanie rozległa rana po której mogą zostać rozległe blizny.
Ściągnij biżuterie z dłoni. Nawet jak poparzenie nastąpiło w innej części ciała niż dłonie. Po poparzeniu często poszkodowany puchnie całościowo i pierścionek lub inna biżuteria staje się opaską zaciskową utrudniając dopływ krwi do palców co może doprowadzić martwicy a nawet amputacji.
Wezwij pogotowie i podaj środki przeciwbólowe. Pamiętaj, że musi to być preparat przeznaczony dla dziecka. Okryj ranę jałowym opatrunkiem.
Jeśli oparzenie jest lekkie wystarczy schłodzenie. Pamiętaj, że nie wolno przekłuwać pęcherzy ani smarować oparzonego miejsca tłuszczem. Możesz za to użyć maści na oparzenia albo pianki Panthenol.
Uwaga! Jeśli poparzeniu uległo niemowlę albo dziecko, które ma mniej niż dwa lata, skontaktuj się z lekarzem, niezależnie od tego, na ile poważne wydają ci się obrażenia. Zrób to także, gdy dziecko(niezależnie od wieku) ma oparzoną twarz, dłonie, stopy albo krocze.
Co robić, kiedy dojdzie do głębokiego oparzenia?
Głębokie oparzenie trzeba leczyć operacyjnie, a blizny po oparzeniu zostają do końca życia. Długie gojenie się oparzenia w okolicy stawu może doprowadzić do przykurczu, a w konsekwencji do kłopotów z poruszaniem się.
Jeśli dziecko jest ubrane, wysoka temperatura działa na nie znacznie dłużej niż mogłoby się wydawać: nie tylko w momencie wylania się na ciało gorącego płynu, ale także później, gdy skóra dosłownie gotuje się w zetknięciu z nasączonymi ukropem ciuszkami.
Jak uniknąć blizny po oparzeniu?
Pytanie do specjalisty: Czy po każdym oparzeniu pozostaje blizna? Jak można jej uniknąć?
Odpowiada dr hab. n. med. Jan Godziński, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu:
W przypadku niemowląt i małych dzieci tylko bardzo powierzchowne oparzenia (takie, które powodują jedynie rumień albo bardzo małe, płytkie pęcherzyki) mają szansę zagoić się bez blizn. Te poważniejsze niestety pozostawiają ślad. Czasem konieczny jest przeszczep skóry. Skórę przeszczepia się nie dlatego, żeby ciało nie było zeszpecone, tylko po to, by zamknąć ranę, bo bez tego goiłaby się bardzo długo.
Głębokie oparzenie polega na tym, że skóra staje się na całej swojej grubości martwa i z czasem toksyny z tej martwej tkanki zatruwają cały organizm. Zniszczony fragment trzeba więc usunąć, a miejsce wycięcia pokryć cienka warstwą naskórka pobrana z innego miejsca. Nie da się tego zrobić tak, by nie pozostała blizna.
Pamiętajcie, że kiedy zdarzy się wypadek jest już za późno. Dlatego bądźcie ostrożni wtedy unikniecie tragedii.
A jeśli chcesz wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy- zgłoś się do nas.
https://mamotoja.pl oraz program “Dzień Dobry TVN” , intenet