Niska temperatura w miejscu pracy a kontrola PIP

Pracownicy skarżą się inspekcji pracy na zbyt niskie temperatury w miejscach pracy – najczęściej w sklepach, magazynach czy hurtowniach.

W czasie kontroli okazuje się, że ogrzewanie nie zawsze działa, albo jest wyłączane przez właścicieli – poinformował jeden z rzeczników Okręgowego Inspektoratu Pracy.
Inspekcja pracy przypomina, że pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia w pomieszczeniach pracy temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy, nie niższej jednak niż 14 stopni C – chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.
W pomieszczeniach, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 stopni.
Kontrola w hurtowni odzieży wykazała, że w magazynie, gdzie pracuje 8 osób, temperatura wynosi 2 stopnie C, natomiast w jednym ze sklepów spożywczych, zatrudniającym 3 pracownice, w ogóle nie działało centralne ogrzewanie. Pracownice dogrzewały się przenośnym kaloryferem i promiennikiem gazowym. Mimo że grzejniki działały, w dniu kontroli od rana temperatura w pomieszczeniu wynosiła 14,5 st., podczas gdy na zewnątrz panował ponad 6-stopniowy mróz. Jeszcze gorzej było na zapleczu sklepu, gdzie przyjmowany jest towar i wypisywane są faktury. Termometr pokazywał 10 st.

Inspektor nakazał pracodawcy zapewnić temperaturę co najmniej 18 stopni. Pracodawca wymienił drzwi wejściowe i zobowiązał się do wymiany okien.

W sklepie z artykułami produkcji chińskiej należącym do spółki, której prezesem, członkiem zarządu i sekretarzem zarządu są obywatele Chin, było 6 stopni. Na zewnątrz było wówczas minus 5 st. Sklep był wyposażony w ogrzewanie wodne, ale było ono wyłączone. Z kolei w drugim sklepie należącym do chińskiej spółki termometr pokazywał 14 stopni. Poza tym inspektor pracy miał zastrzeżenia do wyposażenia i czystości pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Ukarał właściciela sklepów mandatem w wysokości 2 tys. zł i nakazał zapewnić pracownikom sklepu odpowiednią temperaturę.

Temperatura w miejscu pracy
Zapewnienie odpowiedniej temperatury w miejscu pracy to obowiązek leżący po stronie pracodawcy. Minimalna temperatura w miejscu pracy została jednoznacznie określona w przepisach prawa – nie może wynosić mniej niż 14°C bądź 18°C. Maksymalna temperatura w miejscu pracy budzi natomiast wiele wątpliwości.

Panujące warunki atmosferyczne wywierają znaczny wpływ na nasze samopoczucie i aktywność życiową. Czynniki pogodowe takie, jak: długie i upalne dni, niskie ciśnienie atmosferyczne oraz wysokie temperatury mogą w sposób negatywny wpłynąć na wydajność i efektywność w pracy zawodowej. Warto zastanowić się, jakie obowiązki w tym zakresie ciążą na pracodawcy.

Obowiązek pracodawcy
To na pracodawcy (firmie) ciąży obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy – w tym odpowiedniej temperatury. Nie zwalnia go pora roku, aktualne warunki atmosferyczne (nawet gdy osiągane temperatury są ekstremalnie skrajne) ani jego trudna sytuacja ekonomiczna. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 września 2001 r. (sygn. akt SA/Bk 75/01). NSA wskazał, że trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstwa nie usprawiedliwia oszczędności poprzez zmniejszenie nakładów na ogrzewanie miejsca pracy.

Temperatura minimalna
Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania), nie niższą jednak niż 14°C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają (np. praca w chłodniach). W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych, temperatura nie może być niższa niż 18°C.
Obowiązek zapewnienia temperatury co najmniej 14°C w miejscu pracy nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Jeśli niska temperatura jest warunkiem koniecznym prawidłowego przebiegu procesu produkcyjnego (np. w chłodni), to wówczas pracownik nie może domagać się wyższej temperatury w pracy. Jest to wyjątek od ogólnej reguły.

W służbowych szatniach, łazienkach i innych pomieszczeniach gospodarczych temperatura nie może spaść poniżej 24 °C.

Temperatura maksymalna
Sytuacja bardziej komplikuje się w przypadku temperatury maksymalnej. Ustawodawca nie zdecydował się bowiem na jej jednoznaczne określenie. Tylko w przypadku pracowników młodocianych określona została górna granica temperatury. Wynosi ona 30°C, z zastrzeżeniem, że wilgotność powietrza nie może przekraczać 65%.

źródło: http://www.infor.pl