Warunki pracy przy komputerze w ciąży

Od 1 maja 2017 r. nastąpiło wydłużenie godzin pracy kobiet w ciąży przy monitorze ekranowym maksymalnie do 50 minut w ciągu każdej godziny, z zapewnieniem co najmniej 10-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy, przy nieprzekraczaniu 8 godzin łącznego czasu pracy w ciągu doby.
Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 3.04.2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (Dz.U. poz. 796), które wejdzie w życie 1 maja.

Do maja 2017  kobiety w ciąży nie mogły obsługiwać monitorów ekranowych powyżej 4 godzin na dobę.
Według Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB, dla zmniejszenia obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego podczas pracy przy obsłudze monitorów ekranowych (wykonywanej w niezmiennej pozycji ciała) lepsze efekty daje wprowadzenie częstszych przerw, niż skrócenie całkowitego czasu pracy w ciągu zmiany roboczej.
Warunki pracy przy komputerze w ciąży
W pracy z monitorem ważniejszym zagadnieniem niż ekspozycja na pole elektromagnetyczne jest obciążenie narządu wzroku i układu mięśniowo-szkieletowego. Innymi słowy, więcej szkody niż promieniowanie, wyrządza długotrwałe pozostawanie w jednej, zwłaszcza niewłaściwej pozycji. Skutki zbyt długiego siedzenia przed monitorem to m.in. bóle pleców i szyi, obrzęki nóg (spowodowane zaburzeniem krążenia), zespół cieśni nadgarstka, kłopoty ze wzrokiem.
Wiele z tych dolegliwości i tak pewnie cię dopadnie z powodu ciąży, więc tym bardziej staraj się nie dopuścić do tego, by praca je pogłębiała. W dużej mierze o warunkach pracy decyduje sprzęt. Dobre krzesło biurowe powinno mieć np. nie tylko regulację wysokości siedziska, ale też regulowane (w poziomie i pionie) podłokietniki oraz kąt nachylenia oparcia, aby można było je dopasować do parametrów swojego ciała. Prawidłowa pozycja do pracy to taka, gdy plecy są wyprostowane i oparte – na całej długości lub przynajmniej w części lędźwiowej, nogi są zgięte w kolanach pod kątem prostym, a stopy dotykają całą powierzchnią podłogi (nie powinny wisieć w powietrzu). Monitor powinien być ustawiony na wprost, ok. 50 cm od twarzy, a jego górna krawędź ma być 20–50º poniżej linii wzroku (zbyt wysokie ustawienie monitora, np. na podstawce, wymusza podnoszenie głowy i powoduje bóle szyi). Podczas pisania przedramiona należy opierać na podłokietnikach, dokładnie na wysokości blatu biurka, a nadgarstki nie mogą wisieć w powietrzu – powinny opierać się na blacie.

 

źródło: http://www.bhp.abc.com.pl